بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
سئو و بهینه‌سازی سایت

سئو کلاه خاکستری چیست؟ چه ترفندهایی دارد؟

سئو کلاه خاکستری چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، یکی از راه‌های تاثیرگذار در بیشتر دیده شدن سایت‌ها، سئو یا همان بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. سئو کمک می‌کند تا سایتتان در صفحه نخست موتورهای جستجو قرار بگیرد. بدین ترتیب کاربران بیشتری با کسب و کار شما آشنا خواهند شد. به طور کلی سئو را به سه شکل کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری انجام می‌دهند که در این مقاله قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که سئو کلاه خاکستری چیست؟ اگر می‌خواهید بیشتر با این موضوع آشنا شوید، تا انتهای مطلب با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ دیجیتالیکس همراه باشید.

منظور از سئو کلاه خاکستری (Gray Hat Seo) چیست؟

به طور خلاصه، سئو کلاه سیاه به معنای دور زدن قوانین گوگل است و در مقابل سئو کلاه سفید، رعایت قوانین آن و رساندن سایت به جایگاه‌های برتر است. با استفاده از این تعاریف می‌توان به راحتی به معنای سئو کلاه خاکستری نیز پی برد. درواقع در این روش، هر دو روشی که در ابتدا توضیح دادیم به کار گرفته شده و به نوعی ترکیبی از هر دوی آن‌ها محسوب می‌شود.

در سئو کلاه خاکستری، برخی از اصول رعایت شده و برخی دیگر نادیده گرفته می‌شوند! درواقع در شیوه از بهینه‌سازی، تلاش می‌شود تا گوگل متوجه دور زدن قوانین توسط سئوکار نشود! به همین دلیل برای انجام این کار باید به اندازه کافی حرفه‌ای و کاربلد باشید و اگر افراد تازه‌کار از این روش استفاده کنند، بدون شک توسط ربات‌های گوگل جریمه خواهند شد.

حتما بخوانید: سئو چیست؟

با ترفندهای سئو کلاه خاکستری آشنا شوید!

بعد از این که با سئو کلاه خاکستری چیست آشنا شدید باید بدانید که متخصصینی که در حوزه کلاه خاکستری فعالیت دارند، بدون شک از مهارت بالایی برخوردار هستند و با استفاده از ترفندهای گوناگون سایت‌ها را به هدفشان می‌رسانند. در ادامه، چند مورد از این ترفندها را مرور خواهیم کرد.

ترفندهای سئو کلاه خاکستری

استفاده از PBN

یکی از قدرتمندترین تکنیک‌هایی که در سئو کلاه خاکستری مورد استفاده قرار می‌گیرد، PBN است. البته لازم به ذکر است که این روش، یکی از پرریسک‌ترین ترفندها نیز می‌باشد. pbn شبکه‌ای از وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها است که با استفاده از آن‌ها به یکدیگر لینک می‌دهیم و از این طریق سبب قدرتمندتر شدن تک تک آن‌ها خواهیم شد.

زمانی که سایت‌های موجود در شبکه به اندازه کافی پیشرفت کردند، به سایت اصلی لینک می‌دهیم و از این طریق آن را به جایگاه‌های برتر گوگل می‌رسانیم. البته این شیوه‌ای که توضیح دادیم، امروزه به عنوان کلاه سیاه شناخته می‌شود. برای به کار بردن این تکنیک در سئو کلاه خاکستری، لازم است به جای استفاده از چندین سایت، PBN خود را بر روی شبکه وبلاگی اجاره‌ای راه‌اندازی کنیم. منظور از وبلاگ‌های اجاره‌ای این است که برای ساخت آن‌ها هزینه و زمان زیادی صرف نکرده باشیم.

انتشار محتوای آپدیتی

احتمالا شما هم به عنوان یک سئوکار خبره این موضوع را می‌دانید که از نظر گوگل، آپدیت محتوا بسیار اهمیت دارد. این موتور جستجو برای محتواهایی که به صورت کامل نوشته شده‌اند، ارزش خاصی قائل می‌شود. به همین دلیل است که برخی از متخصصین حوزه سئو از این موضوع به نفع خود استفاده می‌کنند و برای کلیدواژه‌های ارزشمند، یک متن کامل و کوتاه می‌نویسند.

به عنوان مثال، اگر قرار باشد یک مطلب آموزشی جامع و کامل بنویسیم، ابتدا آن را در 2000 کلمه منتشر می‌کنیم. پس از ایندکس شدن آن، سایر نکات لازم را نیز به مطلبمان اضافه می‌کنیم. پس از ایندکس شدن مطلب برای بار دوم، می‌توانید به محتوای موردنظرتان یک‌سری تصاویر مرتبط جذاب، ویدئو، صوت، اینفوگرافیک و… اضافه کنید. بدین ترتیب می‌توان باتوجه به اهمیتی که گوگل برای آپدیت قائل است، صفحه موردنظرمان را راحت‌تر سئو کنیم.

ساخت اکانت فیک در شبکه‌های اجتماعی

در این روش، سئوکار در انواع شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، توئیتر، فیسبوک و… حساب‌های جعلی درست می‌کند و با فعالیت در این اکانت‌ها، به سایت خود لینک می‌دهد.

فاکتورهای سئو کلاه خاکستری

استفاده از کلمات کلیدی فقط در عنوان

برخی از متخصصین سئو از کلیدواژه‌ها فقط در عنوان‌های اصلی و داخلی استفاده کرده و در متن از آن استفاده نمی‌کنند. دقت داشته باشید که محتوای شما باید براساس اصول سئو نوشته شود. هرچند که استفاده از کلمه کلیدی در عنوان بسیار مهم است، اما اگر فقط این کار را انجام دهید، ربات‌ها خیلی زود متوجه این تقلب می‌شوند. البته اگر متن کوتاه نوشته شود، این ترفند می‌تواند پاسخ‌گو باشد، اما در متن‌های طولانی، به عنوان تقلب شناخته خواهد شد.

 

استفاده از لینک در ایمیل سایت‌های خبری

این ترفند کمی شبیه به همان تکنیک بک‌لینک است. با این تفاوت که در این روش شما به صاحبان سایت‌های خبری هزینه‌ای پرداخت می‌کنید تا لینکتان در خبرنامه قرار بگیرد. این روش هم در دسته ترفندهای کلاه خاکستری است که اگر ربات‌های گوگل متوجه آن شوند، تاثیر منفی بر روی سایتتان خواهد داشت.

کلیک کردن بر روی دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی

شما می‌توانید با استفاده از IPهای گوناگون، بر روی مطالبی که در شبکه‌های مختلف قرار داده‌اید، کلیک کنید و به سایت وارد شوید. بدین گونه ترافیک سایت افزایش یافته و می‌توان به نوعی موتورهای جستجو را دور بزنید!

خرید دامنه

یکی دیگر از ترفندهای سئو کلاه خاکستری، خرید دامنه‌های منقضی شده می‌باشد. البته در زمان خرید دقت داشته باشید که مطالب موجود در این دامنه‌ها با محتوای سایتتان در ارتباط باشند. علاوه بر این، باید دقت کنید که دامنه‌های موردنظرتان توسط ربات‌های گوگل جریمه نشده باشد. پس از اینکه نکات گفته شده را بررسی کردید، کلیدواژه‌های موردنظر کسب و کار خود را در مطالب دامنه‌های منقضی شده پیدا کنید و به سایت اصلی لینک بزنید. حتی می‌توان در دامین‌های جدید نیز تولید محتوا کنید و با استفاده از کلمات کلیدی لینک‌سازی کنید.

بک لینک دادن به سایت خود

خرید بک لینک از نظر گوگل جرم محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات بعضی از سئوکاران با صاحبین سایر سایت‌ها تبادل لینکی دارند. این کار را می‌توان به طرق مختلف انجام داد. به عنوان مثال، در پست‌ها یکدیگر را معرفی کنند و لینک‌های مرتبط را قرار دهند. استفاده از این ترفند بسیار حساس است و اگر به صورت ناشیانه انجام شود، عواقب بدی در انتظار وبسایت شما خواهد بود. فراموش نکنید که ربات‌های گوگل بسیار هوشمند هستند و اگر این ترفند با مهارت بالا انجام نشود، سایتتان با جریمه‌های سنگینی روبرو خواهد شد.

 

حتما بخوانید: بک لینک چیست؟ 

استفاده از لینک‌های charity

در این تکنیک، لازم است به چند خیریه مبلغی را به عنوان کمک واریز کنید و در سایت خود نیز درمورد آن‌ها مطلب بنویسید. سپس از صاحبین این سایت‌ها بخواهید تا درمورد شما نیز در سایت خود محتوا منتشر کنند و بک لینک دهند.

کامنت گذاشتن

منظور از این ترفند این است که شما به عنوان سئوکار در سایت دیگران نظرات خود را بنویسید. به این صورت می‌توانید به مطالب سایت خود نیز اشاره کنید و حتی لینک‌های مربوطه را نیز قرار دهید. البته ناگفته نماند که به مرور زمان ممکن است با انجام این کار از جانب گوگل جریمه شوید. این موضوع زمانی شدت پیدا می‌کند که مدیر سایت موردنظر، کامنت‌های شما را اسپم کند. یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، شرکت در انجمن‌ها و فروم‌ها است.

سئو کلاه خاکستری چیست

ریدیزاین سایت

طراحی مجدد سایت، یکی دیگر از روش‌هایی است که در سئو کلاه خاکستری مورداستفاده قرار می‌گیرد. با انجام این کار، کدها و دستورات تغییر می‌کنند و سبب می‌شود آن‌ها به عنوان محتوای جدید شناخته شوند و گوگل ارزش مجدد برای این دستورات قائل شود.

پست مهمان

پست مهمان، همان مطلبی است که در سایر سایت‌ها به رایگان منتشر می‌کنید و در پایان آن، لینک مربوط به سایت خود را قرار دهید. توجه کنید که پست مهمان با رپورتاژ آگهی یکسان نیست. درواقع رپورتاژ در سایت‌های پرمخاطب و بزرگ‌تر منتشر می‌شود و در مقابل باید طبق تعرفه هزینه‌ای را پرداخت کنید.

در حالی که پست‌های مهمان در سایت‌هایی که با صاحبین آن‌ها آشنایی دارید، منتشر می‌شوند. البته همیشه وجود یک پست مهمان به معنای آشنایی قبلی با صاحب سایت نیست، بلکه ممکن است به دلیل مرتبط بودن حوزه کاری دو سایت با یکدیگر نیز باشد. لازم به ذکر است که در برخی از مقالات نوشته شده درمورد سئو کلاه خاکستری، انتشار پست مهمان را سئو کلاه سفید می‌دانند. اما از نظر برخی از متخصصین این حوزه، بهتر است که در این‌گونه پست‌ها بک‌لینک قرار ندهید.

استفاده از ترفندهای Gray hat چه اهمیتی دارد؟

مهم‌ترین اهمیتی که استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری دارد این است که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها در کم‌ترین زمان ممکن، با هزینه پایین و ریسک اندک، به رتبه‌های برتر برسید. به عبارتی بهتر، اگر قرار باشد به صورت مداوم از روش‌های سئو کلاه سفید استفاده کنید، به زمان بسیار طولانی نیاز دارید. از طرفی، اگر قرار باشد تمام مراحل را با استفاده از سئو کلاه سیاه پیش ببرید، ریسک جریمه شدن توسط ربات‌های گوگل بسیار زیاد می‌شود. بنابراین مزیت سئو کلاه خاکستری این است که می‌توانید با کم‌ترین خطر جریمه شدن و در مدت زمان کوتاه به هدف خود برسید.

جمع بندی

اگر تا به حال در زمینه سئو فعالیت کرده باشید، حتما می‌دانید که این موضوع بسیار گسترده است و توضیح درمورد تمام ابعاد آن در یک مطلب نمی‌گنجد. از نظر کارشناسان مربوطه، بهنیه‌سازی سایت‌ها را می‌توان به روش‌های کلاه سیاه، کلاه سفید و کلاه خاکستری انجام داد. نام‌گذاری هریک از این روش‌ها نشان‌دهنده میزان ریسک جریمه شدن آن است. به عنوان مثال، سئو کلاه سیاه به معنای دور زدن کامل قوانین گوگل و در معرض جریمه قرار گرفتن سایت شما می‌باشد. در این مقاله، شما را به طور کامل با سئو کلاه خاکستری چیست و مهم‌ترین ترفندهای آن آشنا کردیم.

نویسنده

منا دانشمندی

منا هستم، ادبیات خوندم و دوسال در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می‌کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.