بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
سئو و بهینه‌سازی سایت

سئو کلاه سیاه چیست؟راه‌های نابود کردن سایتتان را بشناسید

سئو کلاه سیاه چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

شاید برایتان عجیب باشد اما برخی از متخصصین سئو در طول مسیر کاری خود گاهی دست به اقداماتی می‌زنند که سایت موردنظر را به سمت نابودی سوق می‌دهند! بعضی از تکنیک‌های سئو شاید در ابتدا بسیار کارآمد باشند و حتی گاهی نتایج خوبی را هم در پی دارند، اما کم کم سایت را دچار مشکل می‌کنند. به این تکنیک‌ها، سئو کلاه سیاه می‌گویند. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که سئو کلاه سیاه چیست؟ و به چه روش‌هایی انجام می‌شود.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه نوعی روش برای دریافت رنکینگ بالاتر در نتایج جستجو است و به منظور مقابله با دستورالعمل‌های موتورهای جستجو و دور زدن آن‌ها انجام می‌شود. به‌کارگیری این روش‌های غیراخلاقی، هیچ فایده‌ای برای کاربران نداشته و بیشتر سایت‌های متخلف توسط موتورهای جستجو جریمه می‌شوند. در این نوع سئو، روش‌های متفاوتی مانند استفاده نادرست از کلمات کلیدی، پنهان‌سازی و استفاده از شبکه‌های لینک خصوصی و… به کار گرفته می‌شود.

درست است که قرار گرفتن سایت در نتایج اولیه جستجو، اهمیت زیادی در رشد و پیشرفت کسب و کار دارد، اما بهینه‌سازی سایت به هر قیمتی کار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد! سئو کلاه سیاه یکی از کارهای خطرناکی است که برای بهینه‌سازی سایت انجام می‌شود. خطرناک بودن این امر به این دلیل است که تکنیک‌های به کار گرفته شده در آن خیلی زود توسط ربات‌های موتور جستجو شناخته شده و سبب آسیب‌های جدی به سایت می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید، هدف اصلی موتورهای جستجو، ارائه بهترین و مناسب‌ترین نتایج و جلب رضایت کاربر است. درواقع آن‌ها تلاش می‌کنند تا کاربران، تجربه خوبی از جستجو داشته باشند و نتایجی که به آن‌ها نمایش داده می‌شود، بیهوده و بی‌فایده نباشد. استفاده از الگوریتم‌ها و انجام یک‌سری اقدامات دستی به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به هدف خود برسند و سایت‌هایی که قصد دور زدن قوانین آن‌ها را دارند، شناسایی و جریمه کنند.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه در برابر سئو کلاه سفید!

کار اصلی که در سئو کلاه سیاه انجام می‌شود این است که در مقابل دستورالعمل‌های تعیین شده توسط موتورهای جستجو قرار گیرد و آن‌ها را به گونه‌ای دست‌کاری کند تا رنکینگ قابل توجهی نصیب سایت شود. اما در مقابل این کار، سئو کلاه سفید راه اخلاقی برای پیاده‌سازی استراتژی‌های سئو است. سایت‌هایی که با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید بهینه‌سازی می‌شوند، تلاش می‌کنند تا محتوای باکیفیت و تجربه کاربری خوبی برای کاربران خود رقم بزنند.

 

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه چیست؟

همان‌طور که گفتیم، در اکثر مواقع استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه نه تنها سایت موردنظر را به اهدافش نمی‌رساند، بلکه با جریمه شدن توسط الگوریتم‌های گوگل، از آنچه که می‌خواهد بسیار دور می‌شود. در ادامه چند مورد از تکنیک‌هایی که سئوکاران کلاه سیاه به کار می‌گیرند را معرفی می‌کنیم. پیشنهاد ما این است که از انجام چنین کارهایی حتی به صورت ناخواسته، دوری کنید؛ چراکه سبب وارد شدن آسیب‌های جدی به سایت شما خواهند شد.

بمباران کلمات کلیدی

وظیفه اصلی موتورهای جستجو این است که کلمات کلیدی یک صفحه را بررسی کنند تا ببینند که آیا سایت موردنظر محتوای خوبی به کاربران ارائه می‌دهد یا خیر؟! واضح است که استفاده زیاد از هر چیزی ما را دچار مشکل می‌کند! یکی از این موارد، کلمات کلیدی هستند که استفاده بی‌رویه از آنان سبب آسیب به سایت خواهد شد. اما در این بین، برخی از سئوکاران تلاش می‌کنند تا متن را بمباران کلیدواژه کنند! مطالعه متنی که در آن بارها و بارها از یک کلمه یا عبارت، به صورت مکرر استفاده شده، بسیار ناخوشایند بوده و این کار درک محتوا را نیز دشوار می‌کند. به همین دلیل الگوریتم‌های گوگل به شدت با این موضوع مقابله کرده و چنین سایت‌هایی را جریمه می‌کنند.

لینک‌ها و متون پنهان

اکثر کسانی که صاحب وب‌سایت کاری هستند، تلاش می‌کنند تا مطالب سایتشان برای کاربران خوانا باشند، اما از طرفی هم سعی بر آن دارند که کلمات کلیدی یا لینک‌های اضافی مدنظرشان را در مطالب سایت بگنجانند. از آنجایی که کلیدواژه‌ها و برخی لینک‌ها متون را نامفهوم می‌کنند، لذا سئوکاران برای دور زدن ربات‌های گوگل اقدام به پنهان کردن آن‌ها می‌کنند. درواقع برای انجام این کار، بخش‌های تکراری متن و لینک‌ها را با پس زمینه متن هم‌رنگ می‌کنند تا خواننده آن‌ها را نبیند. اما این موارد از چشم خزنده‌های موتورهای جستجو دور نمی‌ماند و متوجه آن‌ها می‌شوند.

این کار ممکن است که به طور موقت این فرصت را به سئوکاران بدهد تا هرچه که می‌خواهند کلمات کلیدی و لینک‌ها را در یک متن استفاده کنند و به نتایج دلخواهشان برسند. اما این کار سبب می‌شود تا نتایج اشتباهی به کاربر نشان داده شود و کاربر به سرعت از سایت خارج شود. پس از مدتی موتورهای جستجو متوجه این خطا در سایت می‌شوند و آن را جریمه می‌کنند.

لینک سازی

کلمات کلیدی بی‌ربط و محتوای بی‌کیفیت

کسانی که اقدام به استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه می‌کنند، همواره در حال تولید محتواهای طولانی و به دردنخور هستند! این روش هم مانند سایر روش‌های سئو کلاه سیاه به دلیل استفاده از کلمات کلیدی بی‌ربط، در نهایت محتوای ضعیف و بی‌کیفیتی را به کاربر ارائه می‌دهد و منجر نارضایتی او خواهد شد.

تکثیر محتوا

تکثیر محتوا نه تنها نوعی دزدی ادبی و کپی‌برداری غیرقانونی است، بلکه ربات‌های گوگل نیز قادر به تشخیص کپی صفحات شاخص نشده می‌باشند. موتورهای جستجو می‌دانند که لیست کردن سایت‌های زیاد با محتواهای مشابه به نفعشان نیست. بنابراین با سایت‌های با محتوای یکسان به شدت برخورد می‌کنند. از طرفی، هیچ کاربری تمایلی به روبرو شدن با محتواهای مشابه در سایت‌های گوناگون ندارد. بنابراین بهتر است برای تولید محتوای مفید و ارزشمند تلاش کنید تا رضایت کاربران و موتورهای جستجو را به دست آورید. علاوه بر مواردی که توضیح دادیم، سایر تکنیک‌های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

  • مقالات چرخشی
  • پنهان کاری
  • کلیک بیت‌های تقلبی
  • نظرات هرزنامه
  • اسپم شبکه رسانه اجتماعی
  • سرقت دامنه
  • شبکه‌های بلاگ‌های خصوصی
  • ریدایرکت‌های پنهانی

جمع بندی

همه ما این موضوع را می‌دانیم که یکی از شرایط حیات یک کسب و کار این است که بتواند در نتایج جستجو به رتبه قابل توجهی دست پیدا کند. اما برخی سئوکاران و صاحبین کسب و کارها حاضرند به هر قیمتی به این جایگاه برسند. آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه تلاش می‌کنند تا در حداقل زمان به اهدافشان دست یابند. هرچند که در ابتدای کار این‌طور به نظر می‌رسد که در کارشان موفق هستند، اما خیلی زود توسط ربات‌های موتورهای جستجو شناسایی و جریمه خواهند شد. در این مطلب به طور کامل شرح دادیم که سئو کلاه سیاه چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟

سئو در مشهد دیجیتالیکس همراه شما برای بهینه سازی سایت و رشد کسب و کار شما است.

نویسنده

pourali

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *