بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
pbn چیست؟ دلایل استفاده از pbn

یکی از تاثیرگذارترین و مهم‌ترین عامل‌ها در در رتبه‌بندی نتایج گوگل، کیفیت و تعداد لینک‌های ورودی به سایت است؛ اما از طرفی دیگر همین فاکتور مهم و موثر می‌تواند دلیل جریمه شدن توسط گوگل و از دست دادن جایگاه باشد. در واقع این‌طور می‌توان گفت که pbn مانند یک شمشیر دولبه عمل کرده و یکی از مهم‌ترین ابزارها برای رقابت‌های سخت و پیچیده است. اگر در استفاده ار آن دقت لازم را نداشته باشید ممکن است سایت و کسب و کار دچار مشکل کند. برای آشنایی بیشتر با این روش و بررسی اثرات مثبت و منفی آن، در این مقاله از سری مقالات مفید و کاربردی دیجیتالیکس قصد داریم به موضوع pbn چیست بپردازیم.

پیدایش pbn

در گذشته الگوریتم‌های گوگل به شکل امروز هوشمند نبودند و امر رتبه‌بندی سایت به لینک‌ها وابسته بودند. میزان وابستگی به لینک‌ها به حدی زیاد بود که گوگل به‌طور رسمی از فاکتوری به نام رنک پیج رونمایی کرد. این فاکتور به شکل مستقیم برپایه کیفیت و تعداد لینک‌ها مشخص می‌شد. براین اساس سایت‌های بیشماری ایجاد شده که هدف آن‌ها لینک‌سازی و کسب درآمد بود. افزایش تفاضا و استفاده بیشمار از آن سبب شد تا این امر به یکی از تکنیک‌های اصلی و مهم در سئو تبدیل شود.

این روش تا مدت زمان کوتاهی جواب داد و پس از آن باتوجه به افزایش سایت‌ها و وبمستر‌هایی که از این روش بهره‌مند بودند و هم‌چنین پرشدن مزرعه‌ها از لینک‌های غیرمرتبط و پراکنده و در ادامه پیشرفت الگوریتم‌های گوگل سبب شد تا ارزش کمتری برای این مدل سایت‌ها در نظر گرفته شود. در این هنگام باتوجه به ورود سرویس‌های بسیار متنوع برای ایجاد بلاگ، پیدا کردن یک مزرعه ارزشمند و خلوت فرآیند بسیار دشواری بود. ایده ایجاد pbn از اینجا شروع شد.

پی بی ان pbn چیست

pbn چیست؟

pbn را می‌توان مجموعه‌ای از سایت‌ها و وبلاگ‌هایی دانست که با هدف تقویت وب سایت اصلی یا مادر ایجاد می‌شود. Pbn نوع خاصی از مزرعه لینک بوده و هدف آن ایجاد مجموعه‌ای بزرگ از سایت‌ها است که باهم در ارتباط بوده و به یک سایت موردنظر لینک‌دهی می‌کنند. وبمسترها با توجه به نبود مزرعه خالی به فکر ایجاد یک مزرعه شخصی لینک افتادند. در ابتدا راه‌اندازی وبلاگ‌های تخصصی که در سرویس‌های رایگان ایجاد می‌شدند راه‌حل بسیار موثری بود و دلیل آن را می‌توان رنک پیج بسیار بالای آن‌ها دانست. برای انجام آن گزینه‌های مختلفی در دسترس و هزینه بسیار پایین ایجاد یک مزرعه بر محبوبیت و بهره‌مندی از آن افزود. بدین ترتیب استفاده از این روش در مدت زمان کمی فراگیر شد و ماحصل آن کاهش ارزش بلاگ‌ها از منظر گوگل بود. این امر سبب کاهش اثر pbn شد اما خلاقیت متخصصین سئو سبب گسترش مفهوم pbn شد. pbn مخفف Private Backlink Network است.

جایگزینی دامنه با بلاگ‌ها

کم‌ارزش شدن بلاگ‌ها، وجود سرویس هاست رایگان و قیمت پایین دامنه سبب ایجاد وب سایت‌های تخصصی شد و البته وجود دامنه‌های بسیار زیاد، تغییر روندکاری و عدم موفقیت برخی بر گسترش این فرآیند افزود. گوگل با ارائه الگوریتم‌های مختلفی سعی در مقابله با pbn و مزرعه لینک داشت اما همیشه خلاقیت سئوکارها یک قدم از الگوریتم‌های گوگل جلو بودند. در سال ۲۰۱۴ گوگل با بکارگیری متخصصین خود سعی در مقابل با شبکه‌های بزرگ pbn کرد و پس از این تاریخ ریسک استفاده از این روش بسیار زیاد شد و برخی از سایت‌های مختلفی با افت شدید رتبه و هم‌چنین جریمه مواجه شدند. این حوادث سبب حذف و کنارگیری pbn نشد و در مقابل روش‌های مختلفی برای فرار از الگوریتم‌های گوگل ابداع شد. ماحصل این مبارزه مستمر با افزایش قیمت هزینه‌های ایجاد pbn و کاهش اثر لینک‌سازی همراه بود.

دلایل استفاده از pbn

دلایل استفاده از pbn چیست؟

روش لینک‌سازی خارجی بسیار رایج بوده و افراد با شناسایی سایت‌های معتبر و مرتبط و با پرداخت هزینه یا انجام فعالیت‌های مختلف سعی در ایجاد ارتباط و لینک‌سازی با سایت‌ها می‌کنند. این امر با چند ایراد همراه است.

  • ممکن است سایت انتخابی فعالیت خود را کاهش دهد و یا در برخی موارد امکان کاهش تمرکز محتوایی از سایت مبدا هست.
  • امکان رصد سایت سایت‌های رقیب برای کپی‌برداری و شناسایی فعالیت‌های سایت افزایش می‌یابد.
  • سایت‌های معتبر و دارای ارزش هزینه زیادی برای ایجاد لینک‌سازی درخواست دارند.
  • حال با این شرایط می‌توان گفت ایده ایجاد شبکه لینک خصوصی بسیار منطقی‌تر است. دلایل استفاده از pbn به شرح زیر است.

کنترلی دقیق بر منابع لینک‌سازی

اگر تمامی سایت‌های لینک دهنده تحت نظارت یک فرد باشند، امکان بروز مشکلاتی مانند حضور رقبا، کاهش تمرکز محتوایی و کاهش کیفیت فعالیت از بین خواهد رفت. سیاه‌ترین حالت ممکن در این روش جریمه شدن توسط گوگل است که با توجه به اینکه تمامی لینک‌های تحت نظر و کنترل شخص است، امکان شناسایی لینک‌های مخرب بی‌ارزش وجود دارد. با انجام این مهم می‌توان از جریمه گوگل نیز رها شد.

بهره‌مندی از دامنه‌های آزاد و معتبر

به جای تمرکز بر سایت‌های ارزشمند که دارای محتواهای مرتبط هستند می‌توان دامنه‌هایی که فعالیت خود پایان می‌دهند رصد و شناسایی کرد و از میان آن‌ها موضوعاتی که با سایت مبدا مرتبط هستند را انتخاب کرد. بدین ترتیب گزینه‌های زیادی برای لینک‌سازی و ساخت شبکه‌ای بزرگ در دسترس است.

کاهش هزینه‌ها و ایجاد نظارت بیشتر

به‌طور معمول سایت‌های ارزشمند و معتبر دارای فرآیند‌های پیچیده‌ای برای پذیرش و تبادل لینک دارند. هم‌چنین هزینه درخواستی آن‌ها برای لینک‌سازی به‌طبع زیاد است؛ اما با بهره‌مندی از روش pbn علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها امکان نظارت بیشتر نیز فراهم می‌شود.

با توجه به تمامی این موارد باید گفت استفاده از عملیات pbn یک امر دلخواه و سلیقه‌ای است اما در استفاده از آن باید بسیار دقت نمود تا متحمل جریمه از سمت گوگل نشد. موارد بسیاری را می‌توان نام برد که سایت با یک اشتباه تمامی ترافیک خود را از دست داده و به‌طور کامل سایت از دسترس خارج شده است. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از متخصصین این حوزه مشاوره و کمک دریافت کرد. برای انجام این مهم می‌توانید با کارشناسان دیجیتالیکس در ارتباط باشید. برای این‌ منظور از پل‌های ارتباطی قرار گرفته شده در پایین صفحه استفاده نمایید. هم‌چنین می‌توانید با شماره ۰۹۳۹۴۰۴۰۰۱۱ به صورت مستقیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نویسنده

منا دانشمندی

منا هستم، ادبیات خوندم و دوسال در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می‌کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.