بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
سئو و بهینه‌سازی سایت

معرفی الگوریتم پنگوئن و اهمیت آن در نتایج گوگل

معرفی الگوریتم پنگوئن و اهمیت آن در نتایج گوگل

گوگل برای بررسی وضعیت وب‌سایت‌ها از الگوریتم‌های مشخصی استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها معیارهایی هستند که میزان کیفیت وب‌سایت‌ها را می‌سنجند. همه‌ی این دستورالعمل‌ها دارای قوانین و وظایف مشخصی می‌باشند و وب‌سایت‌ها را در یک چارچوب معین واکاوی می‌کنند. مهم‌ترین نکته درباره‌ی الگوریتم‌های گوگل، به‌روزرسانی و تغییرات آن‌ها است و وب‌مستران باید به این موضوع کاملا آگاه باشند که هر وب‌سایتی با تغییرات این الگوریتم‌ها نیاز به تغییر و به‌روزرسانی دارد. گوگل تعداد زیادی الگوریتم دارد. ما در این مطلب از دیجیتالیکس قصد داریم به معرفی الگوریتم پنگوئن بپردازیم.

معرفی الگوریتم‌ پنگوئن

الگوریتم پنگوئن یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود و نقش تأثیرگذاری در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها دارد. اساس کار این الگوریتم بررسی لینک‌ها و بک لینک‌ها است و موارد ارزشمندی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. ساخت تعداد بی‌شماری بک لینک فاقد ارزش در گذشته، سبب توسعه‌ی الگوریتم‌ پنگوئن شده است.

این الگوریتم با مراجعه به وب‌سایت‌ها در فواصل زمانی مختلف، با سایت‌هایی که قصد کسب رتبه‌ی بالا از طریق لینک سازی اسپم دارند مبارزه کرده و آن‌ها را جریمه می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت: این الگوریتم با تعیین معیارهای مشخصی، کیفیت لینک‌های مورد استفاده در وب‌سایت‌ها را بررسی کرده، سپس براساس این کیفیت، وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی می نماید.

حتما بخوانید: چرا باید الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم؟

تاریخچه‌ی الگوریتم پنگوئن

گوگل در سال ۲۰۱۲ الگوریتم جدید و ضد اسپم خود را معرفی کرد. اصلی‌ترین هدف این الگوریتم مبارزه با لینک سازی های فاقد ارزش و غیرطبیعی بود. چندی بعد این الگوریتم با عنوان پنگوئن، از طریق توئیتی توسط مت کاتس معرفی گردید. اگرچه تاکنون فلسفه‌ی نام این الگوریتم به صورت رسمی اعلام نشده است اما این نام مورد تایید گوگل قرار گرفته است.

جالب است بدانید پیش از الگوریتم‌ پنگوئن، تعداد لینک‌های موجود در یک وب‌سایت نقش قابل توجهی در رتبه‌بندی آن سایت داشت و کیفیت این لینک‌ها نیز مورد ارزیابی قرار نمی‌گرفت. به طوری‌که وب‌سایت‌های دارای لینک بیشتر، ارزش و رتبه‌ی بالاتری داشتند اما درحال حاضر و با الگوریتم پنگوئن نوع ارزیابی این ویژگی تغییر کرده است و لینک‌های غیرطبیعی هیچ‌گونه ارزش و اعتباری در این نوع سنجش ندارند.

الگوریتم پنگوئن

 

مهم‌ترین وظیفه‌ی الگوریتم‌ پنگوئن چیست؟

مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه‌ی این الگوریتم مبارزه با روش های سئوی کلاه سیاه می‌باشد. پس از تولید الگوریتم پاندا برای جلوگیری از انتشار محتواهای فاقد کیفیت، الگوریتم‌ پنگوئن، با هدف جلوگیری از وب‌سایت‌های اسپم معرفی گردید. این الگوریتم با کاهش اثرگذاری روش های سئوی کلاه سیاه توانست تأثیر به سزایی در کنترل اوضاع توسط گوگل داشته باشد.

الگوریتم پنگوئن سایت‌های دارای لینک‌های طبیعی و معتبر را ارتقاء داده و رتبه‌ی سایت‌هایی را که لینک‌های ساختگی و اسپم دریافت می‌کنند را تنزل می‌دهد. در گذشته الگوریتم‌ پنگوئن با تمرکز بر روی لینک‌های دریافتی، سایت‌های خاطی را جریمه می‌کرد اما در حال حاضر این الگوریتم علاوه بر تمرکز روی لینک‌های دریافتی، بر روی لینک‌های خروجی نیز متمرکز است.

حتما بخوانید: معرفی الگوریتم پاندا و اهمیت آن در رتبه‌بندی سایت

به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن از اولین روزهای معرفی تاکنون دستخوش تغییرات بسیاری شده است که هر یک از این تغییرات تأثیر زیادی در نتایج گوگل داشته است. این به‌روزرسانی ها مرحله‌ای بوده و هر بار اثرات مثبتی را در پی داشته است. تعدادی از این به‌روزرسانی ها توسط گوگل به صورت رسمی معرفی شدند و تعدادی از آن‌ها نیز حتی به صورت رسمی معرفی نشدند.

اولین به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن در ۲۶ مارس ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. بخشش وب‌سایت‌هایی که اقدام به حذف لینک‌های غیرطبیعی خود کردند از مهم‌ترین نتایج این به‌روزرسانی بود. پس از آن در ۵ اکتبر ۲۰۱۲ این الگوریتم دستخوش تغییراتی شد و نتایج جستجو در زبان‌های مختلف را متحول ساخت.

در ۲۲ مه ۲۰۱۲، هسته‌ی اصلی این الگوریتم دچار تغییراتی فنی شد و این عامل سبب بهبود ۲/۳ درصد از نتایج گوگل گردید. آخرین به‌روزرسانی رسمی الگوریتم‌ پنگوئن در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶ ارائه شد. در این نسخه نگرش گوگل نسبت به سایت‌های خاطی تغییر کرد به ‌طوری که گوگل به‌جای جریمه کردن این وب‌سایت‌ها، لینک‌های کم ارزش و یا فاقد ارزش را بی اثر می‌کند.

قوانین الگوریتم پنگوئن

 

بازگشت رتبه سایت

در بعضی مواقع پس از حذف لینک­‌های اسپم، باز هم سایت مورد بخشودگی و بازگشت رتبه نمی­‌شود. در این شرایط ممکن است عوامل دیگر در پشت صحنه دست داشته باشند. این موارد عبارتند از:

  1. رتبه و ترافیکی که به دست آورده‌­اید به طور کامل فاقد اعتبار باشد و یا از طریق بک لینک­‌های مشکوک ایجاد شده باشد.
  2. در شرایطی که لینک­‌های قبلی مورد پاکسازی قرار گرفته­‌اند، هیچ کوششی برای ایجاد لینک­‌های طبیعی صورت نپذیرفته باشد.
  3. بک لینک­‌های منفی به طور کامل حذف نشده یا هیچ لینک اسپمی پاکسازی نشده است.
  4. مشکل به صورت جدی از طرف لینک‌­های اسپم نباشد.

به این نکته توجه داشته باشید که زمانی که لینک‌­های اسپم خود را حذف کردید و مورد بخشش گوگل قرار گرفتید و رتبه سایتتان به شما باز گردانده شد، نباید انتظار داشته باشید که به جایگاه قبلی خود برگردید. زیرا ممکن است جایگاه به‌­دست آمده در گذشته، به سبب خرید لینک­‌های غیرمفید ایجاد شده باشد و پس از حذف آن­‌ها به رتبه‌­های پایین‌­تری تغییر مکان داده شوید.

اشتباهات رایج درباره الگوریتم پنگوئن

 

اشتباهات رایج درباره‌ی الگوریتم پنگوئن

رایج‌ترین اشتباه درباره‌ی الگوریتم پنگوئن این است که افراد بسیاری این الگوریتم را با نام جریمه‌ی پنگوئن می‌شناسند؛ این در حالی است که الگوریتم پنگوئن قسمتی از هسته‌ی الگوریتم‌ گوگل محسوب می‌شود. اشتباه دیگر این است که گوگل پس از جریمه‌ی وب‌سایت شما به شما اطلاع رسانی خواهد کرد. باید بدانید که گوگل سرچ کنسول هیچ اطلاعاتی پیرامون تنزل رتبه‌ی سایت از طریق الگوریتم‌ پنگوئن را در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

اشتباه سوم عدم بخشودگی و رفع جریمه توسط این الگوریتم است. باید بدانید رهایی از جریمه و بخشیده شدن نیازمند زمان زیادی می‌باشد اما امری غیرممکن نیست. در صورتی که قوانین مربوط به این الگوریتم را به درستی انجام دهید شامل بخشودگی از طرف آن خواهید شد و بهترین روش برای این کار، کسب لینک‌های معتبر و  طبیعی است؛ درواقع باید گفت تنها راه نجات از لینک‌های مخرب و اسپم افزایش لینک‌های دارای اعتبار است.

penguin algorithm

 

جمع بندی

مطالب گفته شده توضیحات مختصری پیرامون معرفی الگوریتم پنگوئن بود. با توجه به اهمیت این الگوریتم و نقش آن در نتایج گوگل باید از به‌کارگیری لینک‌های اسپم و فاقد اعتبار در وب‌سایت‌ها جلوگیری کرد. شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با این الگوریتم و نحوه‌ی ارزیابی آن به سایر مطالب مرتبط با آن در سایت مراجعه نمایید.

نویسنده

mona

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *