بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
سئو و بهینه‌سازی سایت

معرفی الگوریتم پاندا و اهمیت آن در رتبه‌بندی سایت

معرفی الگوریتم پاندا و اهمیت آن در رتبه‌بندی سایت

الگوریتم‌های گوگل با تعیین معیارهای مشخصی، وضعیت وب‌سایت‌ها را بررسی کرده و آن‌ها را بسته به کیفیتی که دارند رتبه‌بندی می‌کنند. گوگل دارای انواع متعددی الگوریتم است که در این میان الگوریتم پاندا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. پاندا یکی از اصلی‌ترین الگوریتم‌های گوگل است که با تمرکز بر روی محتواهای منتشر شده در سایت، وب‌سایت‌ها را ارزیابی می‌نماید. این الگوریتم که بر روی رضایت کاربران از متن و اصول اساسی محتوا متمرکز است، نقش به سزایی در صعود و یا سقوط رتبه‌ی وب‌سایت‌ها دارد. ما در این مطلب از دیجیتالیکس به معرفی الگوریتم پاندا و قوانین آن خواهیم پرداخت.

معرفی الگوریتم‌ پاندا

الگوریتم پاندا به عنوان یکی از معروف‌ترین الگوریتم‌های گوگل شناخته می‌شود. هدف این الگوریتم جلوگیری از انتشار محتواهای بی کیفیت و حذف وب‌سایت‌های ناکارآمد است. پس از اعتراض کاربران به محتواهای بیهوده و اسپم، گوگل با معرفی الگوریتم پاندا معیار مناسبی جهت رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها منتشر کرد. اساس کار این معیار، ارزیابی رضایتمندی کاربران از محتواهای نشر شده است. با معرفی الگوریتم پاندا وب‌سایت‌های خاطی، جریمه شدند و عده‌ای از آن‌ها پیش از جریمه شدن اقدام به بهبود تجربه کاربری و بازسازی صفحات خود کردند.

الگوریتم پاندا

علت ساخت الگوریتم پاندا

در سال ۲۰۱۰ با افزایش محتواهای بی کیفیت و افت شدید کیفیت نتایج جستجو، گوگل با بحرانی اساسی مواجه شد. این بحران، مدل کسب و کار گوگل را که با هدف رضایت‌مندی کاربران از نتایج جستجو شکل گرفته بود، دچار اختلال کرد. پس از گذشت چند ماه در سال ۲۰۱۱ در یکی از روزنامه‌ها تیتری با این عنوان منتشر شد که “الگوریتم جستجوی گوگل تبدیل به یک ویرانه شده، وقت درمان است” انتشار چنین خبری از یک روزنامه‌ی معتبر برای گوگل نوعی تهدید به شمار می‌آمد. چندی بعد گوگل با به‌کارگیری الگوریتم‌ پاندا توانست اوضاع به‌وجود آمده را سر و سامان دهد. شاید بتوان گفت که تهدید نام برده شده مهم‌ترین عامل برای به‌وجود آمدن الگوریتم پاندا در آن زمان بود.

حتما بخوانید: چرا باید الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم؟

تولید محتوای ارزشمند

تولید محتوای ارزشمند مهم‌ترین عامل برای پیروزی در الگوریتم پاندا است. این کار اگرچه نیازمند زمان و تخصص کافی است اما می‌تواند تأثیر زیادی در موفقیت رتبه‌ی یک وب‌سایت‌ داشته باشد. برای تولیدمحتوای باکیفیت باید شرایط و نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

کیفیت اصلی‌ترین نکته در تولید محتوا است

توجه به کمیت یکی از اشتباهات رایجی است که اکثر افراد با آن مواجه هستند؛ در حالی که برای کاربران کیفیت یک محتوا بسیار مهم‌تر از کمیت آن است. بنابراین توجه داشته باشید که کمیت یک فریب بزرگ است و قصد دارد شما را از اصل موضوع دور کند.

 

تاثیر محتوا بر الگوریتم پاندا

موفقیت فقط رتبه‌ی سایت شما نیست!

اگرچه بالابودن رتبه‌ی یک وب‌سایت بسیار بااهمیت است اما نباید تنها ملاک اصلی، تصور شود. سئو و کسب رتبه‌ی بالا در نتایج جستجو از اصلی‌ترین اهداف بازاریابی محتوا محسوب می‌شود اما توجه داشته باشید که رضایت کاربران، نظرات آن‌ها، اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی و… نیز موارد مهمی هستند که باید در بازاریابی محتوا به آن‌ها توجه کرد.

به استانداردهای گوگل توجه کنید

بر اساس تعریف بازاریابی محتوا ( تولیدمحتوا برای کاربر با رعایت اصول و قوانین سئو) توجه به ربات‌های گوگل برای درک بهتر محتوا بسیار مهم‌ است. بنابراین محتوایی که نوشته می‌شود باید علاوه بر رضایتمندی کاربران، مورد رضایت موتورهای جستجو نیز واقع شود. این امر مستلزم دانستن استاندارهای مشخصی است و شما می‌توانید برای آشنایی با این تکنیک‌ها و قوانین در دوره‌های آموزشی استراتژی سئو و تولید محتوا شرکت نمایید.

کدام فاکتورها توسط الگوریتم پاندا بررسی می‌شوند؟

الگوریتم پاندا در تلاش است تا محتواهای بی‌کیفیت را شناسایی کند و برای رسیدن به این هدف معیارهای بسیار زیادی را مورد بررسی قرار می‌دهد. جالب است بدانید که گوگل هنوز چک لیست معینی از این معیارها را معرفی نکرده است اما پاسخ به پرسش‌های زیر می‌تواند تا حد بسیار زیادی نشان دهنده‌ی ارزش محتوای شما باشد. شما می‌­توانید با بررسی و پاسخ به این سوالات ارزش یک محتوا را ارزیابی نمایید.

 • اعتبار وب‌سایت منتشر کننده محتوا از نظر شما چقدر است؟
 • آیا نوع تبلیغات این وب‌سایت آزاردهنده است؟
 • میزان اعتماد شما نسبت به این سایت چقدر است؟
 • آیا حاضر هستید که اطلاعات کارت اعتباری خود را در اختیار این سایت قرار دهید؟
 • آیا این مقاله دارای مشکلاتی نظیر خطاهای نگارشی، ویرایشی و… می‌باشد؟
 • هدف از محتوای سایت رضایت کاربران است یا برتری در موتورهای جستجو؟
 • آیا ویرایش این محتوا به درستی انجام پذیرفته است؟
 • در این مقاله تا چه اندازه به جزئیات توجه شده است؟
 • میزان ارزشمندی این مقاله به حدی است که بخواهید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید یا خیر؟

جریمه الگوریتم پاندا

 

رهایی از جریمه‌های پاندا

وب‌سایت‌های جریمه شده توسط الگوریتم پاندا به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته‌ی اول سایت‌هایی هستند که علاوه بر نشر محتواهای معتبر و ارزشمند خود، مقاله‌های تکراری سایر سایت ها را در وب‌سایت خود منتشر کرده اند و دسته ی دوم سایت‌هایی هستند که هیچ محتوای ارزشمندی ندارند. اگر جزء دسته‌ی دوم هستید بهتر است که با  وب‌سایت خود خداحافظی کنید؛ زیرا بازآفرینی این وب‌سایت تقریبا محال است! اما اگر جزء دسته‌ی اول هستید؛ باید بدانید که مهم‌ترین و اصلی‌ترین گام برای رهایی از جریمه‌های الگوریتم‌ پاندا، اصلاح مواردی است که پاندا نسبت به آن‌ها حساس است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

 • در لینک سازی از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید بهره بگیرید.
 • میزان تبلیغات هر صفحه باید نسبت به محتوای آن صفحه رعایت شود.
 • محتواهای تکراری را حذف و یا ویرایش کنید.
 • تمرکز بیشتری روی مطالب تکراری و یا مشابه وب‌سایت خود داشته باشید.
 • محتواها را از لحاظ کیفیت، اعتبار، کاربردی بودن و… بازبینی کنید.

جریمه های پاندا

 

جمع‌بندی

مطالب ذکر­شده بخش کوچکی از توضیحات پیرامون الگوریتم پاندا می‌­باشد؛ با توجه به اهمیت این الگوریتم و نقش آن در رتبه­‌بندی وب‌سایت‌­ها این الگوریتم حاوی اطلاعات بسیار گسترده ای است و نمی‌توان مطالب مربوط به آن را در چند صفحه خلاصه کرد. بنابراین توصیه می­‌شود برای کسب جایگاهی بالا در نتایج جستجو و رضایت بیشتر مخاطبان، مطالب مرتبط با این مقاله را مطالعه فرمایید. امیدواریم که با مطالعه‌ی بیشتر در این حوزه بتوانید به اطلاعات کامل‌تری از این الگوریتم دست پیدا کنید.

 

نویسنده

mona

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *