Rate this post

برای این که بتوانیم تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت را بررسی کنیم باید به حدود سال 2010 میلادی برگردیم. در آن زمان زمزمه‌های تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت شنیده می‌شد. بسیاری از متخصصان سئو مقالات متعددی درمورد تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر سئو وب‌سایت منتشر کردند. این موضوع آن زمان تازگی داشت، به دلیل این که در آن زمان بیشتر از روش‌های لینک بیلدینگ استفاده می‌شد و  توجهی به سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی نمی‌شد. از آنجایی که گوگل درمورد به‌روزرسانی‌های خود اطلاع رسانی نمی‌کرد، این سوال پیش می‌آمد که آیا موتورهای جست‌وجو از شبکه‌های اجتماعی برای رتبه‌بندی نتایج جست‌وجو استفاده می‌کنند یا نه؟

از نتایجی که آن زمان بدست آمد این بود که داده‌های استخراجی از فیس‌بوک در گوگل استفاده نمی‌شود، اما از طرفی زمانی که در توئیتر یک پست ریتوئیت می‌شد، به عنوان یکی از راه‌های لینک سازی شناخته و در نتیجه باعش شد توئیتر مورد توجه کسب‌وکارهای اینترنتی قرار بگیرد. اما حالا تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت چیست؟ همراه ما در دیجیتالیکس باشید.

بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت

این که شبکه‌های اجتماعی بر سئو  و بهینه سازی سایت تاثیرگذار است شکی وجود ندارد، اما در میزان تاثیر آن در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها، دچار ابهاماتی می‌باشد. در بررسی وابستگی سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی و رتبه‌بندی سایت‌ها مطالعات زیادی انجام شده است که همه‌ی آن‌ها به افزایش تاثیر شبکه‌های اجتماعی در طول زمان اشاره دارند. حالا با چند پرسش اساسی مواجه هستیم:

تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی بر بهبود رتبه سایت

شبکه‌های اجتماعی به طور مستقیم و غیرمستقیم بر رتبه‌بندی‌های سایت تاثیرگذار هستند.

تاثیرات مستقیم شامل:

 • تعداد افرادی که برند شما را در فیس‌بوک لایک می‌کنند
 • تعداد اشتراک گذاری در فیس‌بوک
 • تعداد فالوور در توئیتر
 • تعداد توئیت‌هایی که نام تجاری شما منشن و یا لینک وب‌سایت شما در آن قرار می‌دهند

تاثیرات غیرمستیقیم شامل:

 • افزایش Inbound Link ناشی از بازدید بیشتر و آگاهی کاربران از نام تجاری شما
 • افزایش نظرات مثبت ناشی از رضایت بیشتر مشتریان یا کاربران
 • کاهش نرخ بانس ریت، افزایش مدت زمان ماندن کاربر در سایت و بازدید دوباره از وب‌سایت شما

در حالی که تاثیرات مستقیم آشکار و مشخص هستند، می‌خواهیم درمورد تاثیرات غیرمستقیم باهم صحبت کنیم. همچنین به این نکته توجه داشته باشید، شبکه‌های اجتماعی فقط به فیسبوک و توئیتر ختم نمی‌شوند و شبکه‌هایی نظیر لینکدین، گوگل پلاس و حتی اینستاگرام در سئو سایت تاثیرگذار هستند.

تاثیر سیگنال های شبکه های اجتماعی بر رتبه

افزایش Inbound Link ناشی از بازدید بیشتر و آگاهی کاربران از نام تجاری شما

قابلیت تولید Inbound Link از قدرتمندترین تاثیرات شبکه‌های اجتماعی است که به وسیله افزایش آگاهی از نام تجاری شما و بازدید آنلاین بیشتر از آن است. این لینک‌های ارجاعی درواقع لینک‌هایی هستند که در میان محتواهای متنی سایت‌های دیگر به صفحات سایت شما داده می‌شود و از نظر گوگل ارزشمندترین، در میان لینک‌های ورودی و خروجی است، زیرا امکان دیده شدن توسط کاربران و کلیک بر روی آن‌ها بیشتر است.

افزایش نظرات مثبت ناشی از رضایت بیشتر مشتریان یا کاربران

کمپانی‌ها و شرکت‌های معتبر امروزه برای گسترش ارتبا‌طات و ارائه خدمات به مشتریان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در این روش کاربران می‌توانند به راحتی به کمپانی‌ها توئیت کنند و از آن‌ها انتظار پاسخ داشته‌ باشند. این دسترسی آسان موجب ایجاد حس نزدیکی، یک ارتباط طبیعی با برند، افزایش وفاداری مشتریان و بالا رفتن میزان اعتماد مشتریان گردد.

تصویری که کمپانی‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنند می‌تواند تصویری مشخص از آن‌ها در ذهن کاربران ایجاد کند و آن‌ها را از سایر رقبا متفاوت نشان دهد. هم اکنون بیشتر کسب‌وکارهای ایرانی مانند دیجی‌کالا، اسنپ و… در شبکه‌های اجتماعی خود فعالیت‌های زیادی دارند، کافی است در یکی از شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری داشته باشید، تیم پشتیبانی این شرکت‌ها در سریع‌ترین زمان به شما پاسخ می‌دهند.

کاهش نرخ بانس ریت، افزایش مدت زمان ماندن کاربر در سایت و بازدید دوباره از سایت شما (Time on Site)

مشتریانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی با یک برند ارتباط می‌گیرند معمولا احتمال بیشتری دارد که به بازدیدکننده تکراری وب‌سایت تبدیل شوند و زمان بیشتری برای آن صرف کنند. در نتیجه باعث بالا رفتن میزان Time on Site می‌شوند.

تاثیر سوشال مدیا بر سئو وب سایت

آینده سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

با این که گوگل از بروزرسانی‌های سئو خود اطلاعاتی منتشر نمی‌کند، اما شواهد نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی به شکلی جدید در رتبه‌بندی‌های گوگل تبدیل شده‌اند. اگرچه اطلاعات دقیقی درباره میزان ارزش این لینک‌ها در اختیار نیست اما می‌توان انتظار داشت که تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم شبکه‌های اجتماعی از معیار ارزشیابی لینک‌ها نیز بالاتر برود. دلیل آن این است که:

 1. دنیای امروز به سمت اجتماعی شدن حرکت می‌کند، کودکان امروز مشتریان و کاربران فعال اینترنتی فردا خواهند بود و میزان استفاده و حضور این افراد در شبکه‌های اجتماعی هر روز بیشتر می‌شود. قابل پیش‌بینی است که در این نسل مشتریان زمان بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند.
 2. بدیهی است که مردم بیشتر از وب‌سایت‌هایی استفاده می‌کنند که دوستان‌شان به آن‌ها معرفی و توصیه می‌کنند در نتیجه سایت‌هایی که حضور قوی‌تری در شبکه‌های اجتماعی دارند شانس بیشتری برای گرفتن این پیشنهادات دارند و باعث تاثیرگذاری بیشتری بر روی موتورهای جست‌وجو دارند.
 3. وب‌سایت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی حضور قدرتمندتری دارند راحت‌تر می‌توانند مشتریان خود را به مشتریان وفادار و فروش و سود بیشتر برسانند، که همگی در افزایش نظرات مثبت تاثیرگذار خواهند بود.

راه‌های بهبود تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت

برای بهبود در شبکه‌های اجتماعی باید به دو بخش On-Site و Off-Site توجه کنیم.

On-Site عبارتند از :

 • دکمه Share (برای به اشتراک گذاری سریع و آسان در شبکه‌های اجتماعی)
 • دکمه اتصال (مانند لایک صفحه در فیس‌بوک، فالوو در توئیتر)

Off-Site عبارتند از:

 • صفحه فیس‌بوک
 • حساب توئیتر
 • صفحه لینکدین
 • حساب کاربری اینستاگرام
 • حساب کاربری پینترست و … .

راه های نقش شبکه های اجتماعی بر سئو

نتیجه‌گیری

از جمعیت 7 میلیاردی کره زمین حدود 3 میلیارد کاربر فعال شبکه‌های اجتماعی معرفی شده‌اند، با توجه به این که این تعداد هر روز در حال افزایش است، تاثیر سیگنال‌های آن در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد. علاوه بر این‌ها موقعیت جغرافیایی، سن، سلیقه و … بر رفتار کاربران در شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار هستند. به طور مثال کاربران ایرانی که از فیس‌بوک استفاده می‌کنند طیف سنی جوان و میانسال دارند و کمتر کاربران نوجوان در میان آن‌ها دیده می‌شود. در حقیقت پس از روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام بار محتوای تجاری و تبلیغاتی در ایران به این دو اپلیکیشن منتقل شد. با این توصیفات می‌توان گفت حضور در شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش سود‌آوری شما می‌شود. برای آشنایی با خدمات  اینستاگرام مارکتینگ دیجیتالیکس می‌توانید صفحه اینستاگرام مارکتینگ مشهد را مشاهده کنید.

نویسنده

elahe

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *