بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
سئو و بهینه‌سازی سایت

آیا می‌دانید الگوریتم رقص گوگل چیست؟

آیا می‌دانید الگوریتم رقص گوگل چیست؟

اگر تاکنون در زمینه سئو فعالیت کرده باشید، بدون شک می‌دانید که یکی از ناشناخته‌ترین الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم رقص آن است. دلیل ناشناخته بودن این الگوریتم این است که اکثر افراد از وجود آن اطلاعی ندارند و یا به خوبی با نحوه کار آن آشنا نیستند. این الگوریتم، دارای توانایی‌های مهم و منحصر به فردی است که آشنایی با آن برای هر سئوکاری جزو واجبات محسوب می‌شود! اگر تمایل دارید درباره این الگوریتم بیشتر بدانید، با ما در دیجیتالیکس همراه شوید تا به شما بگوییم که الگوریتم رقص گوگل چیست؟

الگوریتم رقص گوگل چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها به آن توجه دارد، میزان رضایت کاربران از محتوای یک سایت است. برای این که میزان رضایت‌ها به درستی بررسی شوند، عوامل مختلفی از جوانب گوناگون مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. فاکتورهایی مانند مدت زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ کلیک، اشتراک گذاری محتواها، ثبت دیدگاه، سرعت سایت، نمایش سایت در گوشی‌های موبایل و… عواملی هستند که ربات‌های گوگل آن‌ها را بررسی کرده و براساس آن‌ها به سایت شما امتیاز می‌دهند.

همان‌طور که در بخش اول نیز توضیح دادیم، یکی از الگوریتم‌هایی که در رتبه‌بندی سایت‌ها تاثیرگذار است، الگوریتم رقص یا Google Dance نام دارد. این الگوریتم به صورت دوره‌ای شاخص‌های گوگل را به روزرسانی می‌کند. این جریان، معمولا به صورت دوره‌های 36 روزه و یا 10 بار در سال رخ می‌دهد. برای توضیح بهتر این موضوع، باید بگوییم که گوگل در بازه‌های زمانی مشخص رتبه سایت‌های مختلف را به صورت موقتی بالا و پایین می‌کند. این‌گونه سایت‌هایی که محتوای باکیفیت دارند، اما نتوانستند رتبه خوبی را در گوگل کسب کنند نیز فرصت دیده شدن به دست می‌آورند. در ادامه با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهیم که منظور از الگوریتم رقص گوگل چیست؟

دلیل نام‌گذاری الگوریتم رقص گوگل چیست؟

از آن جایی که گوگل توجه خاصی به ارائه نتایج معتبر و قابل اطمینان به کاربران خود دارد، موضوع به روزرسانی را یکی از مسائل جدی در کار خود می‌داند. در الگوریتم رقص، گوگل یک دامنه جدید و یا یک صفحه جدید از دامنه قدیمی را در نتایج جستجو می‌رقصاند تا رفتار کاربران نسبت به این دامنه را آنالیز کند. سپس نتایج به دست آمده را به عنوان یک فاکتور در رتبه بندی سایت موردنظر لحاظ می‌کند.

چرا الگوریتم رقص گوگل به وجود آمد؟

معمولا هریک از الگوریتم‌هایی که تاکنون توسط گوگل به وجود آمده، وظایف و کارکرد مهمی را بر عهده دارد. به همین دلیل است که این الگوریتم‌ها پس از تحقیقات فراوان ایجاد می‌شوند. لازم به ذکر است، هریک از این الگوریتم‌ها در جهت رسیدن به هدف اصلی گوگل، وظیفه دارند بهترین و نزدیک‌ترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهند.

یکی از دلایل اصلی و اساسی ایجاد الگوریتم رقص گوگل، به وجود آوردن شرایط یکسان و برابر برای تمامی صفحات اینترنتی است. الگوریتم دنس این توانایی را دارد که فاکتورهای مختلف تاثیرگذار در رضایت‌مندی کاربران از صفحات مختلف را بررسی و آنالیز کند.

چرا الگوریتم رقص گوگل به وجود آمد؟

کارکرد الگوریتم رقص گوگل چیست؟

شاید این سوال برای صاحبان سایت‌ها و یا متخصصین سئو ایجاد شود که به راستی کار دقیق الگوریتم رقص گوگل چیست؟ پاسخ دادن به این سوال کار راحتی نیست! در واقع نمی‌توان جواب آن را در یک جمله خلاصه کرد. تصور کنید که دستیابی به یک رتبه قابل توجه در صفحه نخست گوگل مانند یک مسابقه رقص است. در این مسابقه، موسیقی‌های مختلفی پخش می‌شود و درنهایت شرکت کننده‌ای برنده است که بتواند با تمامی آن‌ها اجرای خوبی انجام دهد.

در الگوریتم رقص نیز، موتور جستجو گوگل برای دقایق یا ساعاتی به یک سایت که رتبه بالایی ندارد، فرصت می‌دهد تا توانایی‌های خود را به مخاطبین نشان دهد. سپس شروع به بررسی شرایط و توانایی‌های سایت مذکور کرده و میزان رضایت کاربران از آن را آنالیز می‌کند. هر سایتی که بتواند در زمان مشخص شده نتایج قابل قبولی به دست آورد، از لحاظ سئو ارتقای قابل توجهی نصیبش خواهد شد. بدین ترتیب، سایت‌هایی که جایگاه خاصی در گوگل ندارند، فرصت رسیدن به رتبه‌های برتر را به دست می‌آورند.

 

کارکرد الگوریتم رقص گوگل

الگوریتم رقص روشی برای تشخیص تقلب!

یکی دیگر از کاربردهای قابل توجهی که برای الگوریتم رقص تعریف شده است، تشخیص تقلب در وب‌سایت‌ها می‌باشد. در واقع زمانی این الگوریتم فعال می‌شود که تغییرات مثبت و اساسی در سئو وب‌سایت صورت گیرد. به دنبال وقوع این موضوع، گوگل به چنین شرایطی مشکوک می‌شود. نکته جالب این است که به طور کلی، موتور جستجوی گوگل علاقه‌ای به سئو ندارد؛ چراکه ترجیح می‌دهد محتوای واقعی را مشاهده کند! گوگل معتقد است سئوکاران با استفاده از ترفندهای خاص محتوای صفحات را به خورد کاربران می‌دهند.

به همین دلیل است که به محض ایجاد تغییرات اساسی در سئو، به سایت موردنظر حساس شده و الگوریتم‌های مختلف خود از جمله الگوریتم رقص را به سراغ آن می‌فرستد. این موتور جستجو، به وسیله الگوریتم رقص بررسی می‌کند که آیا سایت شما با تقلب و تکنیک‌های کلاه سیاه سئو رشد کرده و یا این که ترافیک واقعی به دست آورده‌ است. یکی از مواردی که گوگل را به سایت شما بسیار مشکوک می‌کند، ایجاد بک لینک‌های زیاد است. اگر سئو سایت موردنظرتان را با تقلب پیش ببرید، الگوریتم رقص یک دشمن واقعی برای شما خواهد بود! اما اگر محتوای مفید و ارزشمند را در اختیار مخاطبین سایتتان قرار داده باشید، ورود این الگوریتم به سایت شما می‌تواند بسیار سودمند باشد.

از الگوریتم رقص گوگل بترسیم یا نه؟!

به طور کلی الگوریتم‌های گوگل مانند شمشیر دولبه عمل می‌کنند. اگر شما سعی داشته باشید سر آن‌ها را کلاه بگذارید، مطمئن باشید این کارتان را تلافی کرده و آسیب‌های زیادی به سایت وارد می‌کنند. اما اگر تلاش کنید تا با استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید، سایت خود را بالا بکشید، جای هیچ ترس و نگرانی وجود ندارد. چراکه الگوریتم‌ها متوجه تلاش شما می‌شوند و به رشد بیشتر شما کمک خواهند کرد.

درمورد الگوریتم رقص نیز همین قاعده برقرار است. به یاد داشته باشید، همان‌طور که بعضی از سایت‌ها به یک‌باره بازدید بالایی را برای برخی از کلیدواژه‌ها به دست می‌آورند، برعکس این قضیه هم برایشان اتفاق می‌افتد. به این معنا که وب‌سایت مورد نظر به یک‌باره دچار کاهش شدید بازدید می‌شود! بنابراین در هر دو حالت، نه باید خیلی خوشحال شوید و نه خیلی ناراحت! به عبارتی دیگر، از این که بازدید سایتتان رشد ناگهانی داشته باشد خوشحال نباشید؛ زیرا این ترافیک مقطعی و حتی برای چند ساعت یا چند روز است. از طرفی دیگر، کاهش بازدید سایت هم جای نگرانی ندارد؛ چرا که این مورد نیز مقطعی و برای مدت کوتاهی خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد، طبق تحقیقات انجام شده، گوگل در سال حدودا 10 بار این الگوریتم را فعال می‌کند، که تقریبا می‌شود ماهی یک‌بار! اما مطمئن باشید که قرار نیست همیشه این اتفاق برای سایت شما رخ دهد و حتی ممکن است در طول یک سال هم با الگوریتم رقص گوگل روبرو نشوید. اگر عملکرد سئو مثبتی داشته باشید، الگوریتم رقص می‌تواند فرصت خوبی برای رشد همیشگی بازدید وب‌سایت شما باشد. اما اگر در سئو آن تقلب کرده باشید، احتمالا بعد از افزایش بازدید، سایت شما به شدت نزول خواهد کرد.

چه سایت‌هایی دچار الگوریتم دنس می‌شوند؟

همان‌طور که در بخش‌های قبل‌تر هم توضیح دادیم، عملکرد الگوریتم گوگل دنس به این شکل است که سایت‌های با رتبه پایین اما سئوی مثبت که تمامی اصول و قوانین را رعایت کرده را شناسایی کند و رتبه خوبی به آن‌ها بدهد. از سویی دیگر، زمانی که یک سایت دچار جریمه الگوریتم رقص شده، از نتایجی که در جستجوی کاربران نشان داده می‌شود، حذف می‌گردد. در واقع با این کار، گوگل سبب می‌شود تا کاربران سایت‌های با شایستگی بیشتر را بشناسند و این کار به نفع سایت‌های با عملکرد مثبت خواهد بود.

 

معمولا سایت‌هایی با شرایط زیر گرفتار الگوریتم رقص گوگل می‌شوند:

  • سایت‌هایی که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند.
  • سایت‌هایی که به سراغ کلمات کلیدی تازه رفته‌اند.
  • سایت‌هایی که با استفاده از روش‌های متعدد غیرمجاز مانند بک لینک‌های غیرطبیعی، سئو شده‌اند.

اما به طور کلی، نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که معیارهای الگوریتم رقص گوگل چیست؟ همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند مشخص کند که در الگوریتم رقص گوگل کدام معیار مهم‌تر است؟!

معیارهای الگوریتم رقص گوگل

اگر گرفتار الگوریتم رقص گوگل شدیم باید چه اقدامی انجام دهیم؟

یکی از مشکلاتی که اکثر صاحبان سایت‌ها با آن روبرو هستند، عدم اطلاع کافی از نحوه واکنش در برابر الگوریتم رقص گوگل است. چنانچه سایت شما گرفتار الگوریتم گوگل دنس شد، بدون شک افت شدید جایگاه سایتتان به وقوع می‌پیوندد. بسیاری از سئوکاران در این شرایط، به سراغ کارهایی مانند ویرایش محتوا، حذف محتواهای منتشر شده و یا حتی اقدام به خرید بک لینک می‌کنند. اما هیچ‌کدام از این اقدامات چاره کار نیست!

چنین کارهایی هیچ تغییری در تاثیرات الگوریتم رقص ندارند. بنابراین افرادی که در حوزه بهینه سازی فعالیت می‌کنند و صاحبین کسب و کارها باید توجه کنند که نیاز به انجام هیچ‌کدام از این کارها نیست و معمولا پس از انجام آزمایشات، صفحه به جایگاه قبلی خود بازمی‌گردد. مگر آن که در سئو سایت تقلب شده باشد که این امر باعث افت شدید رتبه سایت خواهد شد.

جمع بندی

یکی از عجیب‌ترین الگوریتم‌هایی که سئوکاران با آن روبرو هستند، الگوریتم رقص گوگل است. این الگوریتم، هم می‌تواند در رشد سایت شما نقش داشته باشد و هم رتبه آن را کاهش دهد! شیوه رفتار الگوریتم دنس با سایت شما، بستگی به عملکردتان در بهینه سازی آن دارد. برای این که بیشتر با کارکرد این الگوریتم آشنا شوید، در این مقاله بیان کردیم که الگوریتم رقص گوگل چیست؟ و چطور می‌توان از آن به نفع خود استفاده کرد؟

امتیاز دهید

نویسنده

منا دانشمندی

منا هستم، ادبیات خوندم و دوسال در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می‌کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.