بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
کرال باجت یا بودجه خزش چیست؟

در مسیر سئو سایت با مفاهیم پایه و مهمی مواجه هستیم که یکی از مهم­ترین آن­‌ها کرال باجت است. متاسفانه بیشتر متخصصین سئو توجه­‌ای به آن ندارند و همین امر سبب کاهش سرعت رشد سئو می­شود. مفهوم کرال باجت به مقدار سهم و بودجه صفحات وب سایت برای دیده شدن و ایندکسینگ به وسیله کراولرهای گوگل اشاره دارد. هرچه میزان استفاده بهینه از بودجه خزش بیشتر باشد، شانس بیشتری می­توان برای دیده شدن در موتورهای جستجو و کسب رتبه‌­های بهتر داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کرال باجت چیست در ادامه با ما همراه باشید.

کرال باجت crawl budget چیست؟

بودجه خزش یا کراول باجت به تعداد صفحاتی گفته می­شود که ربات گوگل در بازه زمانی معینی برای ایندکس کردن آن­‌ها خزش می­کند. بهینه­‌سازی کرال باجت مراحلی بوده که به شکلی خاص می­توان در خصوص افزایش میزان بازدید ربات­های موتورهای جستجو در صفحه­‎‌ های مورد نظر انجام داد. هرچه میزان بازدید صفحه­‌ای بیشتر باشد، بروزرسانی صفحه مورد نظر برای خزیدن بیشتر می­شود. در اینجا این سوال مطرح می­شود که آیا بودجه خزش یا کراول باجت در بهینه­سازی سایت عامل تاثیرگذاری است؟ در جواب این سوال باید گفت سایت هنگامی با کلمات کلیدی متفاوت در صفحه­‌های نتایج گوگل مورد نمایش قرار می­گیرد که این صفحه‌­ها توسط ربات­‌های گوگل مورد ایندکس قرار گرفته شده باشند.

 

دلیل اهمیت کراول باجت برای سئو

به­ طور کلی اگر گوگل نتواند صفحه‌­ای از وب سایت را ایندکس نماید، به آن صفحه نمی­تواند رتبه‌­ای دهد. اگر میزان صفحه‌­ها از کرال باجت بیشتر باشد به طبع تعدادی از این صفحات ایندکس نمی­شود. نیازی به نگرانی بابت کرال باجت نیست؛ زیرا موتور جستجوگر گوگل را می‌توان یکی از برترین موتورهای جستجو در خصوص پیدا کردن و ایندکس کردن صفحه‌های وب سایت دانست. به هنگام کراول باجت باید به برخی نکات مهم توجه داشت. این موارد به شرح زیر است.

  • اگر دارای یک سایت بزرگ هستید، ممکن است گوگل برای پیدا کردن تمامی صفحات وب سایت با مشکل مواجه شود.
  • اگر در وب سایت خود بخش جدیدی را اضافه کرده‌اید که دارای صفحات زیادی هستند، ممکن است ایندکس شدن آن‌ها با چالش‌های مختلفی مواجه باشد.
  • وجود ریدایرکت زیاد سبب از دست رفتن کرال باجت می‌شود.

دلایل اهمیت کراول باجت

رابطه بین سئو و کراول باجت چیست؟

حالا که با مفهوم کرال باجت چیست آشنا شدید باید بدانید که بین تعداد نمایش‌های صفحه وب سایت و تعداد پیمایش‌های یک صفحه توسط گوگل، یک رابطه مستقیم وجود دارد. صفحاتی که توسط ربات‌های گوگل بیشتر مورد پیمایش قرار بگیرند، در نتایج مورد جستجو گوگل نیز بیشتر دیده می‌شوند. اگر گوگل یک صفحه را مورد ایندکس قرار ندهد، آن صفحه رتبه‌بندی نخواهد شد.

 

ترفندهایی برای افزایش نرخ کراول باجت چیست؟

حال که با کارول باجت چیست آشنایی پیدا کردید به سراغ ترفندهای موجود برای افزایش نرخ آن در وب سایت می‌رویم.

افزایش سرعت

اگر سرعت باز شدن صفحات اصلی و مهم سایت پایین باشد، هنگامی که کراولرهای گوگل از سایت مورد نظر بازدید می‌کنند به دلیل معطلی و تاخیر در لود شدن صفحات آن و بدون بررسی صفحات مهم و هدف، وب سایت را ترک می‌کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید راه‌حلی برای بهینه‌سازی و افزایش سرعت سایت ارائه داد. برخی از مهم‌ترین موارد برای افزایش سرعت سایت به شرح زیر است.

  • بهره‌مندی از یک هاست مناسب
  • استفاده از CDN
  • فعال کردن لیزی لود
  • بهینه‌سازی تصویرها

عدم استفاده از زنجیره ریدایرکت

یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب می‌شود کراول باجت در وب سایت هدر رود، استفاده از زنجیره ریدایرکت است. برای جلوگیری از این چالش مهم می‌توان ریدایرکت چنج به صورت مستقیم از صفحات مبدا به مقصد ریدایرکت کرد. با انجام این مهم کراولرهای گوگل می‌توانند سریع‌تر به صفحه مورد نظر یا مقصد برسند.

 

پیشنهاد ویژه: دوره سئو در مشهد

پیداکردن لینک های شکسته

لینک‌های شکسته، لینک‌هایی خارجی یا داخلی بوده که به مقصدی نامشخص یا ناموجود لینک داده شده‌اند. وجود این لینک‌های شکسته سبب می‌شود تا بودجه خزش سایت هدر برود. برای پیشگیری از بروز این چالش باید هرچه سریع‌تر لینک‌های شکسته را شناسایی و حذف کرد. برای انجام این مهم می‌توان از بروکن لینک چکر استفاده کرد.

افزایش نرخ کراول باجت

انتخاب هاست مطلوب

همان طور که در مطالب گذشته توضیح دادیم، هاست در نقش قلب یک وب سایت عمل می‌کند، برای دسترسی به سایر مقالات مفید دیجیتالیکس می‌توانید کلیدواژه مورد نظر خود را در قسمت جستجو وارد نمایید. اگر از هاست اشتراکی برای وب سایت استفاده می‌شود باید به این نکته توجه داشت که تعداد هاست‌های فعال روی سرور اصلی بر کراول باجت تاثیر می‌گذارند. بدین ترتیب پیشنهاد می‌شود قبل از خریداری هاست، از کارشناسان مربوطه راهنمایی و مشورت دریافت کنید تا از بروز این مشکلات در آینده جلوگیری شود.

هدف‌مندسازی سایت مپ

وجود برخی از آدرس‌های غیر ضروری در سایت مپ سبب از بین رفتن کرال باجت می‌شود. این صفحات غیر ضروری شامل برگه‌های حذف شده با ارور ۴۰۴، صفحات نو ایندکس و سایر برگه‌های این چنینی است. برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توان فایل‌های سایت مپ را مورد بررسی و بهینه‌سازی قرار داد تا هدر رفتن کراول باجت جلوگیری کرد.

 

حتما بخوانید: سایت مپ (sitemap) چیست؟

تولید محتوا معتبر و باکیفیت

کراولرهای گوگل به هیچ عنوان محتواهای کپی و بی‌کیفیت را دوست نداشته و در صورت مشاهده آن‌ها، وب سایت را ترک کرده و صفحات آن را ایندکس نمی‌کنند. برای انجام یک کرال باجت مناسب باید از محتواهای معتبر و باکیفیت در وب سایت خود استفاده کرد.

لینک‌سازی داخلی و خارجی اصولی و حرفه‌ای

لینک‌سازی داخلی اصولی در وب سایت مانند یک پل ارتباطی میان صفحات سایت عمل می‌کند. با لینک‌سازی داخلی مناسب ربات‌های کرال باجت گوگل به راحتی می‌توانند از تمامی صفحات وب سایت دیدن کنند. این مهم در لینک‌سازی خارجی نیز صادق است. با انجام لینک‌سازی خارجی حرفه‌ای می‌توان اعتبار و سایت را در گوگل افزایش داد و سبب شد تا میزان کرال باجت نیز افزایش یابد.

تمامی این مطالب برای افزایش بازدید سایت و کسب رتبه بهتر در رنک گوگل است. کرال باجت یکی از اصلی‌ترین موارد برای رسیدن به این مسئله مهم است که همان طور که بیان شد بسیار از سئوکارها آن را نادیده گرفته و یا از آن اطلاعی ندارند. شما می­توانید در صورت تمایل، برای کسب اطلاعات بیشتر و تبادل نظر در قسمت کامنت­ها، پیشنهادات و نظرات خود را باما در میان بگذارید.

نویسنده

منا دانشمندی

منا هستم، ادبیات خوندم و دوسال در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می‌کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.